تفاوت شومیز، بلوز، تونیک و سارافون چیست؟

شومیز، بلوز، تونیک و سارافون با هم تفاوت‌های زیادی دارند. اما بسیاری از افراد به اشتباه، از این چهار کلمه به جای یکدیگر استفاده می‌کنند. همه این لباس‌ها مخصوص بالاتنه هستند، اما ویژگی‌های متفاوتی با هم دارند که باعث تفکیک هر کدام از آنها می شود. با ما در این مطلب از مجله زیبانچی همراه باشید تا با این مدل لباس‌ها بیشتر آشنا شوید.

شومیز چیست؟

شومیز کلمه‌ای است که ریشه فرانسوی دارد. شومیز در گذشته‌های دور به پیراهن ساده‌ای می‌گفتند که زیر لباس‌های دیگر پوشیده می‌شد تا لکه عرق روی لباس‌های اصلی باقی نماند. در اروپای قرون وسطی هم زنان و هم مردان شومیز می‌پوشیدند. اما امروزه شومیز یک لباس شیک زنانه است که معمولاً جنسی لطیف دارد، آستین بلند است (می‌تواند آستین کوتاه هم باشد) و بلندی‌ قد آن متعادل است. شومیز در رنگ‌های مختلف در بازار موجود است و در مجالس و مهمانی‌ها و زیر مانتو پوشیده می‌شود.

شومیز زنانه - زیبانچی - zibanchi.com

بلوز چیست؟

در گذشته، کلمه بلوز به پیراهن‌های گشاد و راحت گفته می‌شد که کارگران، دهقان‌ها، هنرمندان، زنان و کودکان می‌پوشیدند، این لباس به گونه‌ای بود که در کمر به وسیلهٔ تسمه یا کمربند بسته می‌شد و حالتی شل و آویزان به خود می‌گرفت. اما با گذر زمان، اکنون از این کلمه برای نوعی لباس بالاتنه زنانه و یا مردانه استفاده می‌شود. بلوز را می‌توان نوعی لباس مخصوص بالاتنه دانست که شباهت‌هایی با شومیز دارد، اما تفاوت عمده آن‌ها در این است که بلوز حتماً جلوبسته است، شاید بتوان بلوز را نوعی تیشرت رسمی نیز دانست. بلوزها انواع یقه‌دار و بی‌یقه و آستین بلند و آستین کوتاه دارند.

خرید بلوز زنانه - زیبانچی - zibanchi.com

تونیک چیست؟

تونیک نیز یک نوع لباس زنانه برای بالاتنه است که طراحی ساده‌ای دارد. البته تونیک در زمان قدیم لباسی مردانه بود. تونیک همانطور که می‌دانید ظاهری بلند دارد و حداقل تا زیر باسن است و همین موضوع آن را از شومیز  و بلوز متفاوت می‌کند. تونیک‌ها معمولاً دوخت گشادتری دارند. انواع متفاوتی از تونیک در بازار موجود هستند؛ مواردی مثل تونیک مجلسی (که در آن از طرح‌ها و پارچه‌های مجلسی استفاده می‌شود)، تونیک بلند (تا مچ پا)، تونیک کوتاه (تا بالای زانو)، تونیک خانگی (مخصوص پوشیدن در خانه)، تونیک اسپرت، تونیک حریر و غیره.

خرید تونیک زنانه - زیبانچی - zibanchi.com

سارافون چیست؟

سارافون یا سارافان، لباسی است که تاریخچه آن به روسیه برمی‌گردد. این لباس معمولاً از گردن تا پا را می‌پوشاند که البته در گذر زمان تغییراتی در طراحی آن ایجاد شده است. سارافون‌ها معمولاً آستین کوتاه و نخی هستند. اما طبق سلیقه مردم می‌توانند آستین بلند باشند. سارافون‌های آستین‌کوتاه کاربردی‌تر هستند زیرا سارافون را به علت گشاد و همچنین راحت بودن بر روی تی‌شرت یا بلوز می‌پوشند. همانند تونیک، سارافون نیز انواع متفاوتی دارد. بعضی از سارافون‌ها دو تکه هستند؛ یعنی در ناحیه کمر دوختی ساده وجود دارد که سارافون را به دو قسمت تقسیم می‌کند. اما اگر قدی کوتاه دارید بهتر است از سارافون یک تکه استفاده کنید.

خرید سارافون - زیبانچی - zibanchi.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *